O konkursie
Cele konkursu
Konkurs „Szkoła z klimatem” jest kontynuacją akcji edukacyjnej NFOŚiGW z 2019 r. dla przedszkolaków i dzieci z klas I-III „Enfoś przyjaciel dzieci i środowiska”, która polegała na opracowaniu przez dzieci, pod kierunkiem nauczycieli, działań proekologicznych. Na potrzeby akcji powstało specjalne wydawnictwo NFOŚiGW pt. „Brygada Enfosia kontra plastikowa Zgryzolda” i maskotka drzewka Enfosia – tytułowego bohatera. W konkursie edukacyjnym 2020/2021 skierowanym do uczniów miejskich szkół ponadpodstawowych za pośrednictwem młodzieży chcemy edukować i aktywizować społeczności lokalne do dbania o środowisko naturalne na co dzień i w swoim najbliższym otoczeniu, poprzez zagospodarowanie terenów miejskich pod zielono-niebieską infrastrukturę.
Dzięki realizacji konkursu Narodowy Fundusz chce zainteresować młodzieży zagadnieniami zmian klimatu, jak również działaniami mającymi na celu zmniejszenie lub uniknięcie ich negatywnych skutków i uwrażliwiać młode pokolenie na kwestie ochrony środowiska oraz aktywizować do działania w tym kierunku. Jednocześnie zadanie konkursowe to świetny sposób na rozwijanie umiejętności pracy w grupie i umiejętności prezentacji efektów pracy zespołowej. Jednym z celów konkursu jest także popularyzowanie wiedzy o działalności Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej.
Zadanie konkursowe to przygotowanie mini MPA – miejskiego planu adaptacji do zmian klimatu dla terenu szkoły i jej najbliższej okolicy (zgodnie z uproszczonymi zasadami obowiązującymi miasta przystępujące do Porozumienia Burmistrzów i programu priorytetowego NFOŚiGW „Adaptacja do zmian klimatu i przeciwdziałanie zagrożeniom środowiska”), obejmującego propozycje działań adaptacyjnych, które mogłyby być wykonane na terenie należącym do szkoły i jej bezpośredniego sąsiedztwa – otaczających domów, ulic, placów, parków, budowli itp.
Terminy
Zakończyło się nadsyłanie prac konkursowych – 30 kwietnia 2021 r.
Nagroda
Nagrodą główną w konkursie jest sfinansowanie realizacji projektu konkursowego (w całości lub w części) na kwotę 100 tys. zł. Organizator przewidział także wyróżnienia oraz upominki dla zwycięskich zespołów i opiekunów.
Zielono-niebieska infrastruktura w miastach i gminach to system elementów przyrodniczych i związanych z nimi obiegów wody, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania gospodarki i społeczności na określonym obszarze; zielono-niebieska infrastruktura łączy cele i zadania związane z gospodarowaniem wodami oraz szeroko pojętą zielenią na określonym terenie, np. w miastach będą to zielone dachy, przystanki, czy torowiska, oczka wodne i zbiorniki retencyjne, odpływy z dróg, a w gminach wiejskich także łąki i rozlewiska, obszary przeznaczone pod uprawy rolne.
.
Na skróty
Środki
krajowe
Środki
unijne
Środki
norweskie
i EOG
Państwowe
Jednostki
Budżetowe
Pomoc
publiczna